Upadłość dłużnika - czy to koniec szans na odzyskanie pieniędzy?

Problem nierzetelnego i niewypłacalnego dłużnika może spotkać każdego z nas. Pisaliśmy już niejednokrotnie o tym, jakimi sposobami można dochodzić swoich należności. Sytuacja nieco się komplikuje w przypadku ogłoszenia upadłości dłużnika. W takim przypadku rodzi się mnóstwo pytań i obaw. Czy w takiej sytuacji nie możemy już nic zrobić i nie mamy szans na odzyskanie pieniędzy?

 


Upadłość ogłaszana jest przez sąd, gdy dłużnik nie jest w stanie uregulować swoich zadłużeń bądź też gdy wartość jego zobowiązań jest wyższa niż wartość posiadanego przez niego majątku. W praktyce oznacza to, że niestety nasze szanse na odzyskanie pieniędzy znacznie maleją.

Po ogłoszeniu upadłości dłużnika przez sąd zobowiązania przejmuje syndyk upadłości. Przejmuje on również majątek dłużnika i zajmuje się jego rozdysponowaniem. Wszelkie postępowania mające na celu odzyskanie należności zostają wówczas zawieszone oraz umorzone. Dlatego wierzyciele powinni niezwłocznie zgłosić wierzytelności do sędziego sądu upadłościowego wyznaczonego dla danej sprawy – w przeciwnym przypadku tracimy całkowicie szanse na odzyskanie swoich pieniędzy. Dlatego warto na bieżąco monitorować sytuację dłużnika i w przypadku informacji o jego upadłości podjąć jak najszybsze działania.

Gdy sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości, wyznacza również okres zgłaszania wierzytelności. Jest to zazwyczaj okres od jednego do trzech miesięcy. Często istnieje możliwość zgłoszenia wierzytelności po upływie wskazanego terminu – jednak znacznie zmniejsza to szansę na odzyskanie należności.
Syndyk gromadzi zgłoszenia wierzytelności, sporządza listę i przekazuje ją sędziemu. Syndyk zajmuje się ponadto likwidacją masy upadłościowej i gromadzeniem środków uzyskanych z majątku dłużnika. Następnie sporządzany jest plan podziału funduszy masy pomiędzy wierzycieli, którzy zgłosili swoje roszczenia. Wierzytelności spłacane są ze środków pozyskanych z likwidacji masy upadłościowej, co oznacza, że prawdopodobnie nie wszystkie długi zostaną spłacone. Wierzyciele, których interesy nie zostały uwzględnione w planie podziału funduszy masy, mają prawo do zaskarżenia planu oraz zgłoszenia wobec niego zarzutów. Jest to skomplikowany proces, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów zajmujących się odzyskiwaniem należności.

A jeszcze lepiej być "mądrym przed szkodą", czyli upadłością dłużnika. Jak wskazują nasze obserwacje to sami wierzyciele zbyt długo czekają z podjęciem zdecydowanych działań wobec dłużników,lekceważąc jasne sygnały o pogarszającej się płynności swych kontrahentów. A już skrajnym przypadkiem jest zwiększanie dostaw dla kontrahenta, który zalega z bieżącymi płatnościami. To najprostsza droga do kłopotów, także z naszą płynnością finansową.Warto więc na bieżąco monitorować sytuację u swych odbiorców i podejmować działania kiedy to konieczne, aby nie być zaskoczonym upadłością naszego dłużnika.

Zgłoszenie wierzytelności
Zgłoszenie dłużnika
Sprawdzenie Dłużnika

Kliknij Tutaj

Masz sprawę do windykacji
Zostaw nr telefonu
Oddzwonimy

Kliknij Tutaj

Chcesz zyskać odszkodowanie
Zostaw nr telefonu
Oddzwonimy

Kliknij Tutaj

 

tel: + 48 32 787 64 40  tel:  + 48 32 388 80 10  email: biuro@dccfinanse.pl