Ogłoszenie upadłości przez dłużnika a szanse na odzyskanie pieniędzy.

Podstawowym argumentem do ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność. Czy dla wierzyciela ogłoszenie upadłości może więc wiązać się z korzyściami? Celem postępowania upadłościowego jest przede wszystkim zaspokojenie wierzycieli, poprzez ustalenie i sprzedaż majątku dłużnika. Po stronie wierzyciela zostaje zgłoszenie wierzytelności, powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości, do Sądu. Oczywiście zgłoszeniu podlegają również wierzytelności, których termin płatności jeszcze nie minął. Należy pamiętać, że upadłość może ogłosić sam właściciel firmy- dłużnik, ale również wierzyciel może zainicjować takie postępowanie wobec swojego kontrahenta. 

 

Korzyści dla wierzyciela z ogłoszenia upadłości dłużnika.

 

Przede wszystkim egzekucja tocząca się przeciwko dłużnikowi jest prowadzona kompleksowo- na rzecz wszystkich wierzycieli, ze wszystkich składników majątku dłużnika jednocześnie. Ponadto to syndyk bierze odpowiedzialność za majątek dłużnika i działa zgodnie z zasadami prawa upadłościowego, odsuwając dłużnika, a także chroniąc jego majątek przed wyprowadzeniem, również jeśli miało to miejsce przed ogłoszeniem upadłości. Zaletą jest również zatwierdzona lista wierzytelności sporządzona przez syndyka, ponieważ stanowi ona tytuł wykonawczy przeciwko upadłemu. Zgłoszenie wierzytelności odpowiada więc złożeniem pozwu do sądu, dodatkowo nie podlega opłacie. 

 

Pierwszeństwo w odzyskaniu wierzytelności.

 

Możemy rozróżnić cztery główne kategorie wierzycieli w postępowaniu upadłościowym, które są zaspokajane po kolei, czyli po zaspokojeniu w całości jednej kategorii, przechodzi się do następnej. Należy jednak pamiętać, że na początku zaspokajane są koszty postępowania (np. koszty korespondencji i archiwizacji czy wynagrodzenie Syndyka). 

 

Kategoria I - długi uprzywilejowane, należności wynikające na przykład ze stosunku pracy, należności: rolników, alimentacyjne, renty i składki na ubezpieczenia społeczne (za ostatnie 3 lata) oraz należności powstałe w postępowaniu restrukturyzacyjnym.

 

Kategoria II obejmuje podatki i inne daniny publiczne oraz pozostałe należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

 

Do kategorii III wliczamy odsetki od należności ujętych w wyższych kategoriach, kary grzywny oraz należności z tytułu darowizn i zapisów.

 

IV Kategoria obejmuje należności wspólników lub akcjonariuszy z tytułu pożyczki lub innej czynności prawnej.

 

Istnieje również kategoria wierzycieli, których zaspokojenie odbywa się niezależnie od przewidzianej kolejności w wyżej wymienionych kategoriach, to wierzyciele rzeczowi, których wierzytelności są zabezpieczone hipoteką, zastawem lub innym wpisem w księdze wieczystej lub rejestrze okrętowym.

 

Należy pamiętać, że celem postępowania upadłościowego jest zaspokojenie wierzycieli w najwyższym możliwym stopniu. Postępowanie upadłościowe to często jedyny sposób na odzyskanie jakichkolwiek środków, może również zmotywować dłużnika. Niestety często nie dochodzi do odzyskania całości wierzytelności, dlatego wierzyciel powinien zainicjowanie ogłoszenia upadłości traktować jako ostateczność. Nasza Kancelaria prowadzi kompleksową windykację, co powinno pomóc w odzyskaniu wierzytelności na wcześniejszych etapach dochodzenia roszczeń od dłużnika, również pomagamy naszym Klientom w zgłoszeniach wierzytelności do Sądu. Najważniejsze jest chronić swoje wierzytelności i pilnować ich przedawnienia oraz pamiętać, że ogłoszenie upadłości dłużnika nie przekreśla szans wierzyciela na odzyskanie należności.

Zgłoszenie wierzytelności
Zgłoszenie dłużnika
Sprawdzenie Dłużnika

Kliknij Tutaj

Masz sprawę do windykacji
Zostaw nr telefonu
Oddzwonimy

Kliknij Tutaj

Chcesz zyskać odszkodowanie
Zostaw nr telefonu
Oddzwonimy

Kliknij Tutaj

 

tel: + 48 32 787 64 40  tel:  + 48 32 388 80 10  email: biuro@dccfinanse.pl