Egzekucja komornicza w czasie epidemii.

Sytuacja spowodowana epidemią, doprowadziła do spowolnienia naszego życia, we wszystkich aspektach. Również w działalności sądów i komorników sądowych możemy zaobserwować znaczące zmiany. W przypadku sądów wiele rozpraw zostało przeniesionych, dłużej trwa również proces wydawania i uprawomocnień orzeczeń. Natomiast duży wpływ epidemia ma na prowadzenie egzekucji komorniczej, tarcza antykryzysowa wprowadziła również zmiany w działalności komorników, a co za tym idzie również przyniosła zmiany dla wierzycieli. 

 

Jak wygląda egzekucja w dobie pandemii, co się zmieniło?

 

Tarcza antykryzysowa 3.0 wprowadziła ochronę dłużników, chodzi o licytację z nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe, które zgodnie z nowymi przepisami mogą być poddane licytacji jedynie gdy wysokość egzekwowanej należności głównej będzie stanowić co najmniej jedną dwudziestą wartości oszacowania, ustaloną przez biegłego w operacie szacunkowym. Warto zaznaczyć, że chodzi tutaj o wartość należności głównej, więc przyznane odsetki oraz koszty nie są zaliczane do jej wartości. (Wyjątek stanowią kwoty egzekwowane przez skarb państwa- czyli wierzyciela uprzywilejowanego, gdy dłużnik lub sąd zgodzą się na sprzedaż oraz nie dotyczy to spraw karnych). Pocieszający może być fakt, że dotyczy to jedynie nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe, więc jeśli dłużnik posiada więcej niż jedną taką nieruchomość, zasady te dotyczą tylko jednej z nich- faktycznie zamieszkiwanej przez dłużnika. 

 

Na uwagę zasługują również przepisy dotyczące uzależnienia wyznaczenia terminu licytacji od wniosku wierzyciela, który musi to zrobić w terminie 6 miesięcy, by nie doszło do umorzenia postępowania. Umorzenie takie powoduje uchylenie dokonanych czynności komorniczych, dłużnik może więc z powrotem odzyskać pełną władzę nad nieruchomością i  na przykład obciążyć ją hipoteką. Zwrócić należy uwagę, że umorzenie komornicze z uwagi na bezczynność wierzyciela nie powoduje przerwania biegu przedawnienia roszczenia. 

 

Zmieniona również została kwota wolna od obciążeń, dla osób, którym obniżono wynagrodzenie, lub których członek rodziny stracił pracę. Kwota ta oczywiście uległa zwiększeniu o 25% w przypadku każdego nie osiągającego dochodu członka rodziny, którego pracownik ma na utrzymaniu (dzieci do 25 lat). 

 

Wszystkie zmiany, spowodowane pandemią i wprowadzeniem tarczy antykryzysowej uderzają w wierzyciela i komornika. Znacznie spadła skuteczność egzekucji, zwłaszcza tej prowadzonej z wynagrodzenia czy nieruchomości. Jak wiadomo egzekucja komornicza to ostateczna możliwość wyegzekwowania wierzytelności od dłużnika, ważne jest więc, żeby na każdym etapie egzekucji zrobić wszystko, żeby skutecznie odzyskać pieniądze. Warto w takim przypadku powierzyć sprawę doświadczonej kancelarii, która użyje wszelkich dostępnych środków by odzyskać wierzytelność już na etapie polubownym. 

 

Zgłoszenie wierzytelności
Zgłoszenie dłużnika
Sprawdzenie Dłużnika

Kliknij Tutaj

Masz sprawę do windykacji
Zostaw nr telefonu
Oddzwonimy

Kliknij Tutaj

Chcesz zyskać odszkodowanie
Zostaw nr telefonu
Oddzwonimy

Kliknij Tutaj

 

tel: + 48 32 787 64 40  tel:  + 48 32 388 80 10  email: biuro@dccfinanse.pl